Günümüzde kurumsal kimlik sahibi olmanın gerekliliği, pazarda, sektörde ve toplumda birçok benzerinizin olması sonucu ortaya çıkmıştır. Kurum kimliğinin en basit tanımı ise, bir firmanın rakiplerinden ve benzerlerinden ayrılabilmesi için düşünce, tasarım, iletişim ve davranışında oluşturduğu bütünlüğün tamamıdır. Bu bütünlük, kurumu hedef kitle tarafından rakipleri arasında kolayca tanınabilir, hatırlanabilir ve tercih edilebilir hale getirir.

Gelişen teknoloji ve fırsatlar sebebi ile rakiplerin sayısının artışı, ürün ve hizmet çeşitliliğini de beraberinde getirmiştir. Pazarda reklam, sponsorluk, organizasyon, halkla ilişkiler stratejileri ve dijital mecra kullanımının aşırı artması sonucu belirgin bir kurum kimliği ve başarılı bir imaj ihtiyacı doğmuştur.

Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalı?

Kurumsal kimlik sadece kolay hatırlanmak, tanınmak için gereklidir denilemez. Tıpkı her bireyin farklı bir tutum, kişilik ve davranış şekli olduğu gibi kurumlarında firma sahiplerinden bağımsız bir karakteri olmalı. Günümüzde küçük çaplı firmalarda, çalışanların olaylara karşı tutumunu bireysel tercih ve bakış açılarının şekillendirdiği görülmektedir. Bu durum bir süre idare edilebilir olsa da şirket büyüdükçe kurumsal kimlik sahibi olmamanın verdiği dezavantajları ve bazı krizleri yaşamak kaçınılamaz hale gelecektir. Örneğin; Müşteri ilişkileri departmanındaki çalışanlarınızın geç teslim olmuş bir ürün hakkında şikayet alırken sergilediği tavır birbirinden farklı olmamalı. Bu ve benzeri olası sorunların yaşanması halinde, tüm personellerin müşteriye aynı şekilde yanıt vermeleri ve benzer tutum sergilemeleri çok önemlidir. Çünkü personel davranışı müşteri tarafından bireysel değil, kurumsal olarak algılanır ve bu durum imaj zedelenmesinden sonra müşteri kaybına kadar devam eder.

Kurumsal kimlik neden önemlidir? sorusunun cevabı sadece müşteri memnuniyeti değil elbette. Öncelikle kurumsal kimlik oluşturmaya karar verdiğinizde, toplumda nasıl bir imaj sergilemek ve nasıl hatırlanmak istediğinizi belirlemelisiniz. Tercih ve beklentilerinize göre logo tasarımınız dan tutunda, promosyonlara, renk ve kurum dili çalışmalarına kadar çok ayrıntılı bir çalışma gerekmektedir. Önemli olan kimliğin hazırlanması ve göze hitap etmesi değil, aynı zamanda kurumun tüm personellerinin bu kimliği anlamış, benimsemiş ve çalışma saatlerinde bu politikalara uygun olarak davranmış olmasıdır. Böylelikle toplumda, iş bağlantısı kurduğunuz kişi ve kurumlardaki algınız her daim tercih etmiş olduğunuz tek bir mesajı verir.

Doğru yaratılan ve uygulanan kurumsal kimlik, kurum içi iletişime, personel verimliliğine, müşteri memnuniyetine, itibar ve kriz yönetimine, hızlı ve sağlam adımlarla şirketinizin büyümesine katkı sağlar. Bu yüzden kurumsal kimlik her kuruluş için hayati önem taşır diyebiliriz.

Koç topluluğunun kurumsal kimlik rehberini başarılı bir örnek olarak buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© 2019 Kullanılan Görseller ve İçeriklerin Tüm Hakları Saklıdır, İzinsiz Kullanılamaz.

Hemen İletişime Geç!

Mesajınızı bırakın, en kısa sürede geri dönüş sağlayayım.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account